top of page

Gümrük Bakanlığı, kasımdan itibaren her ayın ilk günü saat 16.00 itibarıyla önceki aya ilişkin resmi olmayan dış ticaret istatistikleri, gümrük idarelerince tahsil edilen vergiler, şirket ile esnaf ve sanatkarlara ilişkin geçici verileri açıklayacak.

 

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca, dış ticaret istatistikleri, gümrük idarelerince tahsil edilen vergiler, şirket ile esnaf ve sanatkarlara ilişkin geçici verilerin kasım ayından itibaren her ayın ilk günü Bakanlığın kurumsal internet sayfasından yayımlanacağı bildirildi. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, resmi dış ticaret, esnaf ve şirket istatistiklerinin, Bakanlık idari kayıtlardan derlenerek oluşturulduğu anımsatıldı. Bu çerçevede, 2009'dan itibaren Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işbirliğiyle oluşturulan aylık resmi dış ticaret istatistiklerinin, takip eden her ayın son iş günü TÜİK tarafından kamuoyuna açıklandığı hatırlatıldı. 

Bakanlığın, vizyonu ve hizmet anlayışının gereği olarak, bilginin mümkün olan en kısa sürede ve kaynağından ilgili tüm tarafların istifadesine sunulmasının esas alındığı belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi: 

"Bu bakımdan, resmi veriler açıklanana kadar, Bakanlığımız idari kayıtlarından derlenen dış ticaret verileri, gümrük idarelerince tahsil edilen vergiler, ülkemizde yerleşik şirketler ile esnaf ve sanatkarlara ilişkin geçici verilerin, gösterge niteliğinde (indikatif) olmak üzere, kamuoyu ile paylaşılarak ekonominin tüm aktörlerinin bilgisine sunulmasının faydalı olacağına inanıyoruz. 

Bu itibarla, kasım ayından itibaren her ayın ilk günü saat 16.00 itibarıyla önceki aya ilişkin resmi olmayan geçici verilerin Bakanlığımız kurumsal internet sayfasından yayımlanması uygulamasına geçilmiştir." 

 

KAYNAK : DÜNYA GAZETESİ // AA

bottom of page