top of page

Çelik boru ihracatı 1.6 milyon tona ulaştı

 

Sektörün ihracatı, yılın ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 2,01 artışla 1 milyon 585 bin tona ulaştı, değer bazında yüzde 3,86 azalışla 1 milyar 327 milyon dolar oldu

 

Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD) verilerine göre, bu yılın ocak-ekim döneminde sektörün ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 2,01 artışla 1 milyon 585 bin tona ulaştı, değer bazında ise yüzde 3,86 azalışla 1 milyar 327 milyon dolara geriledi. 

ÇEBİD tarafından yapılan açıklamaya göre, Türk çelik boru sektörü bir yanda ihracat odaklı büyüme hedefi doğrultusunda ilerlerken sektör için olumlu sonuçlanan TANAP Projesi ile gelecek vizyonu için üretim ve ihracatta yeni açılımlar planlıyor.  

ÇEBİD verilerine göre, bu yılın ocak-ekim döneminde sektörün ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 2,01 artışla 1 milyon 585 bin tona ulaştı. İhracat, değer bazında ise yüzde 3,86 azalarak 1 milyar 327 milyon dolara indi.  

Türk çelik boru sektörünün bu yılın 10 aylık döneminde en çok ihracat gerçekleştirdiği ülkeler sırasıyla Irak, ABD ve İngiltere oldu. Sektörün en büyük pazarı Irak'ta yaşanan sıcak gelişmeler ihracat rakamlarını halen düşüş yönünde etkilese de bu ülkenin liderliği sürdürüyor. 

Yılın 10 aylık döneminde Irak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 24,75 azalışa rağmen 218 milyon 522 bin dolarlık ihracat ile birinci sırada yer aldı. ABD yüzde 3,25 artış ve 196 milyon 42 bin dolar ile ikinci, İngiltere ise yüzde 56,36 artış ve 150 milyon 24 bin dolarlık çelik boru ihracatı ile üçüncü oldu.

Çelik boru sektörünün ekim ayı ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre miktar bazında yüzde 4,22 azalışla 149 bin 589 ton, değer bazında ise yüzde 6,88 azalışla 121 milyon 368 bin dolara indi. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen ÇEBİD Genel Sekreteri Mehmet Zeren, önemli ihracat pazarlarında yaşanan siyasi gelişmelerin sektöre de olumsuz yansıdığını belirterek, şunları kaydetti: 

"Özellikle en büyük pazarımız olan Irak'a gerçekleştirdiğimiz ihracattaki gerileme yıl sonu hedeflerimizi de etkiledi. Tüm bunlara rağmen güzel gelişmeler de yaşıyoruz. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanan ve sektörümüz için büyük önem taşıyan TANAP Projesi ihalesinin sektörümüz açısından olumlu neticelenmesi son derece sevindirici. Projede kullanılacak çelik boruların yüzde 80'ini Türkiye'de üreteceğiz. Böylesine büyük bir projede yer alarak kalite ve yetkinliğimizi bir kez daha kanıtlayacağız. Proje bizim için önemli bir referans kaynağı da olacak. Böylece önümüzdeki dönemlerde Türkiye çelik boru üreticileri olarak uluslararası doğalgaz ve petrol boru hattı projelerinden daha fazla pay alabileceğimize inanıyoruz." 

 

KAYNAK : DÜNYA GAZETESİ // AA

bottom of page