top of page

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, incelemelerde bulunmak üzere gelmekde olduğu Kapıkule Gümrük Kapısı önünde Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Müslüm Yalçın ve gümrük personeli tarafından karşılandı.

Canikli, Yalçın'dan brifing aldıktan akabinde basın mensuplarına yapmış olduğu açıklamada, ziyareti, gümrük kapısında belirli dönemlerde yansıyan sorunlarla alakalı tüm tedbirleri almak ve yerinde incelemek için gerçekleştirdiğini belirtti .

Son yıllarda gümrüklerde sunulan hizmetlerde kalitenin arttığını bunun daha da artırılmasını amaçladıklarını ifade eden Canikli, "Amacımız verilmekte olan hizmetin daha da iyi yerlere taşınması. Son 12 senede bütün gümrük kapılarımızda ciddi bir iyileşme söz konusu. Bunu ileri noktalara getirmek için çaba sarf ediyoruz. Herkesin memnun olacağı, şikayetlerin en alt seviyelere ineceği seviyenin yakalanması lazım geliyor " diye açıkladı .

Canikli, kayıp, kaçak ve uyuşturucuyla mücadelede x-ray tarama cihazlarının çok büyük katkısı olduğunu vurguladı.

Kanuni olmayan ticaretin engellenmesinin diğer amaçları olduğunu aktaran Canikli, şu şekilde devam etti:

"Son yıllarda bu alanda kalite standardının yükseltilmesi söz konusu fakat hala yapılması gerekenler var. Özellikle teknolojinin bize sağladığı yeni imkanları kullanmamız lazım geliyor . İlk defa 2003'te Türkiye gümrük kapılarında başlayan vasıta tarama sistemi çok büyük imkanlar sunuyor. Kapasitemiz belirli bir seviyede. Nihai hedefimiz Türkiye'ye giren tüm eşya ve insan taşıyan tüm araçların x-raydan geçirilmesi. Aynı şekilde Türkiye'ye gelen tüm kargo ve konteynerlerin x-ray denetimine tabi tutulması. Bunu başardığımızda dünyada bunu uygulayan tek ülke olacağız. 2015 yılından bu yana yoğun bir şekilde bu cihazların alımını hızlandırıyoruz. Tümünü taranır hale gelmesi için yaklaşık olarak 2 milyar lira kaynak lazım geliyor . Bunu bir kaç senede sağlamamız mümkün değil fakat en hızlı şekilde bunu gerçekleştireceğiz."

Canikli, kısa zaman içinde Kapıkule'den Türkiye'ye giren tüm otobüslerin x-ray taramasından geçirileceğini, kapasitenin buna müsait olduğunu dile getirdi. Gümrük kapısına önümüzdeki sene 2 x-ray cihazı daha göndereceklerini aktaran Canikli, şunları anlattı:

"Bugüne kadar yakalamalarda x-ray cihazları mühim katkılar sundu. Uyuşturucu tespitleri, kaçak eşya tespitlerinde x-ray görüntüleri çok fazla etkili bir yöntem. Her önceki sene bu cihazların kesin veri (bilgi) sunma kapasitesi de geliştiriliyor. Aksilik çıkmazsa 4- beş senede Türkiye'ye giren tüm eşya ve araçların yüzde yüz taramada, denetiminden geçirilmesi mümkün hale gelecek diye planlıyoruz."

Gurbetçilere müjde ve süpriz

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Canikli, gümrüklerde işlem noktalarının azaltılacağını belirtti . Özellikle Kapıkule için önümüzdeki yaz döneminde basına kuyruklar sebebiyle haber konusu olmayacaklarını ifade eden Canikli, şunları açıkladı :

"Çalışmalarımızı tamamlayacağız, tedbirlerimizi alacağız. Yaz gelmeden projemizi hazırlamış olacağız. Özellikle peronları fleksbıl hale getirerek, yoğun dönemlerde diğer tarafa kaydırma olacak şekilde buna imkan sağlayacak projeyi yaşama geçireceğiz. Ayrıca bir aracın Türkiye'ye girişinde beş -6 noktada işlem yapılmaktadır, hedefimiz bunu teke düşürmek. Onunla alakalı bilgisayar program yazılımları tamamlandı. Bunu Sarp ve Kapıkule'de ilk defa uygulayacağız. İnsanlar gereksiz beklemeyecekler, vakit kaybetmeden hizmeti alacaklar. Bunu sağlarken de kayıp ve kaçak denetimi de en iyi şekilde yapılacak olan ."

 

KAYNAK : Yeni Şafak Gazetesi İnternet Yayını

bottom of page