top of page

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, yerli üreticilerin Türkiye'den ithal edilen demir miktarındaki artıştan şikayetlerini gerekçe göstererek, demir ithalatında antidamping vergisi uygulama kararı aldı.

 

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, ithal demire antidamping vergisi olarak ton başına 40.6 dolar uygulama kararı aldı. 

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ithal demir için geçici antidamping vergisi uygulama kararı alındığı bildirildi.  

Açıklamada görüşlerine yer verilen Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanı Munir Fahri Abdunnur, ton başına 40.6 dolar olarak uygulanacak antidamping vergisini, yerli üretimin korunması amacıyla çıkardıklarını kaydetti.  

Açıklamada, Mısırlı üreticilerin şikayetleri üzerine yapılan uygulamanın 200 günü geçmemek kaydıyla antidamping soruşturması tamamlanıncaya kadar süreceğine işaret edildi.  

 Mısır'da Madenciler Odası, yerli üretimin yüzde 68'ini temsil ettiği ifade edilen demir üreticileri adına geçen yıl aralık ayında yerli üreticilerin Türkiye'den ithal edilen demirin miktarındaki aşırı artıştan büyük zarar gördükleri iddiasıyla Dampingle Mücadele Kontrol Merkezi'ne şikayette bulunmuştu.  

Demirle ilgili damping konusunu incelemeye alan Bakanlığın, geçen süre içerisinde Dampingle Mücadele Kontrol Merkezi'nin hazırladığı raporun incelenmesi sonucunda geçici süreliğine antidamping uygulamasını başlattığı belirtildi.  

Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, 2012 Kasım ayında aldığı antidamping uygulaması kararıyla 200 günlük bir süre için 43.4 dolar antidamping vergisi uygulaması getirmişti. İncelemeler sonucunda bu uygulamanın yerinde olmadığına karar verilerek, 2013 Kasım ayında antidamping uygulamasını kaldırmıştı.   

Mısır'ın ortalama aylık demir ihtiyacı 500 bin ton iken, Türkiye'den 2013 Ekim ayında 3 bin ton olan demir ithalatı, aynı yılın kasım sonunda aylık 60 bin tona ulaşmıştı.

 

KAYNAK : AA // DÜNYA GAZETESİ

 

bottom of page